Jak se starat o šperky

18.11.2022

Aby Vám zlaté nebo stříbrné šperky vydržely co nejdéle, potřebují svou péči. Náš zlatník pro Vás připravil rady jak se o šperky starat, aby byly stále krásné jako nové.

KDY ŠPERKY NENOSIT - obecně platí, že šperky se sundávají kdykoliv když by mohlo dojít k jejich poškození.

Jedná se hlavně o:

○ Sport - pot může způsobit u Vašich šperků rychlejší oxidaci (změna barvy). Také může dojít k snadnému přetržení. Navíc nosit šperk při sportu nemusí být pro vrcholové sportovce bezpečné.
○ Manuální práce - i při práci na zahradě nebo drobných opravách může dojít k poškození šperků (poškrábání, deformace,..)

Domácí práce - hlavně při použití chemikálií, které mohou i způsobit změnu barvy kovu nebo narušení povrchu.

○ Vaření - u vaření je riziko usazování nečistot ve šperku.

Bazény a lázně - především chlorované bazény nebo termální sirné lázně mohou Váš šperk poškodit. Náchylné jsou především stříbrné šperky.

Spánek - určité šperky by se měli sundávat i na noc. Jedná se hlavně o jemné, tenké šperky, u kterých by mohlo v noci dojít k deformaci nebo přetržení (např. velké tenké kruhy, jemné řetízky a náramky,..)

SKLADOVÁNÍ ŠPERKŮ - každý šperk by měl mít své bezpečné místo a to ideálně v polstrované šperkovnici. Ta zajistí, že šperk bude na suchém a tmavém místě (vlhko a světlo šperkům nesvědčí). Při ukládání do šperkovnice dejte pozor, že se šperky nedotýkají (mohly by se o sebe poškrábat).

PÉČE O STŘÍBRO - stříbro je přírodní materiál, který je na vzduchu a světle náchylný na oxidaci (černání). Toto černání stříbra je přirozenou vlastností a není projevem závady nebo špatného složení stříbrné slitiny. Ve Zlatnictví Jelínek však všechny stříbrné šperky ošetřujeme povrchovou úpravou rhodiování, díky čemuž jsou stříbrné šperky od nás odolnější proti změně barvy. Přesto doporučujeme šperky uchovávat ve šperkovnici, kde jsou ve tmě a v suchu. Povrchovou vrstvu rhodia doporučujeme jednou za čas u nás ve zlatnictví obnovit.

PÉČE O ZLATO - stejně jako stříbro je i zlato přírodní materiál, který může na vzduchu a světle měnit barvu. Žluté zlato postupem času tmavne a bílé zlato žloutne. Se změnou barvy si u nás ve Zlatnictví Jelínek poradíme a jsme schopni zlatý šperk vyčistit a vrátit mu původní barvu i lesk. Bílé zlato znovu vyleštíme a opatříme RHODIEM.

PÉČE O PERLY - perly obecně mají rády vzduch a vlhkost (pozor ne přímý kontakt s vodou). Pokud je perla dlouhodobě v suchém prostředí, může ztratit lesk. Doporučujeme perlové šperky uchovávat např. v koupelně, kde je dostatek vlhkosti nebo je přibalit na cestu k moři. Na perly nestříkejte žádnou chemii (třeba lak na vlasy, parfém,..). Proto byste měli perlové šperky nasazovat až jako poslední (po nanesení, všech kosmetických přípravku - parfémy, lak na vlasy, krém,..) a naopak sundávat jako první.

PROFESIONÁLNÍ ČIŠTĚNÍ V =ĆESKÉM ZLATNICTVÍ JELÍNEK - jednou za čas doporučujeme všechny šperky nechat profesionálně vyčistit odborníkem. Nezkoušejte šperky čistit doma - mohou se trvale poškodit. Náš zlatník odborně posoudí konkrétní šperk a navrhne ideální postup pro vyčištění. Na všech pobočkách Zlatnictví Jelínek máme k dispozici ultrazvukový čistič a také speciální roztok. Lehce znečištěné šperky vyčistíme na počkání. Pokud jsou šperky více zanesené zasíláme je k nám do dílny na hloubkové vyčištění.