Kde a jak nosit zásnubní a snubní prsten?

30.06.2023


Zásnubní a snubní prsteny jsou důležitým symbolem zásnub a svatby a jejich nošení má dlouhou historii.

Kde nosit snubní prsten?

V mnoha zemích (USA, Kanada, většina Evropy) se snubní prsten nosí na levé ruce. Je to proto, že se věří, že tepny v levé ruce vedou přímo k srdci a tímto způsobem se symbolicky spojuje srdce s manželským slibem. V některých zemích (Německo, Rakousko, Polsko) se snubní prsten tradičně nosí na pravé ruce.

A kde nosit zásnubní?

Po svatbě se zásnubní prsten obvykle nosí vedle snubního prstenu na levé ruce. Nicméně, někteří lidé si mohou přát nosit zásnubní prsten odděleně na jiném prstu nebo vůbec. Je to otázka osobních preferencí.

  1. Ponechte zásnubní prsten tak, jak je a noste jej vedle snubního prstenu na stejném prstu.
  2. Přemístěte zásnubní prsten na jiný prst. Někteří lidé volí nasazení zásnubního prstenu na prsteníček na pravé ruky, kde ho mohou nosit odděleně od snubního prstenu.
  3. Uchovejte zásnubní prsten jako vzpomínku. Můžete ho uschovat jako vzpomínku na své zásnuby a významný okamžik v životě.

Kdy prsten raději sundat?

Existují situace kdy je lepší zásnubní i snubní prsten raději sundat. Níže jsou uvedeny některé z nich:

  1. Pokud provádíte nějakou fyzicky náročnou činnost, jako například sport může být vhodné sundat snubní prsten, aby nedošlo k jeho poškození.
  2. Pokud pracujete v průmyslovém odvětví nebo jiné profesi, která může mít negativní vliv na vaše ruce nebo na samotný prsten, může být lepší sundat si ho při práci.
  3. Pokud máte alergickou reakci na kov, ze kterého je váš snubní prsten vyroben, může být lepší jej sundat a konzultovat s lékařem.

Samozřejmě vždy platí pravidlo, že nošení prstenů pro Vás musí být pohodlné a komfortní. Proto se nebojte prsteny nosit na kterémkoliv prstu Vám to vyhovuje :)