Pánské šperky - jak vybrat vhodný šperk pro muže?

19.05.2023

Při výběru šperku pro muže byste měli zohlednit jeho styl, vkus, a také příležitost. Pokud jde o styl, zvažte, zda je muž konzervativní nebo zda by se mu líbil moderní šperk. Pokud jde o vkus záleží jestli preferuje minimalistické nebo naopak výrazné šperky. A nakonec, pokud jde o příležitost, uvažte, zda je šperk určen pro každodenní nošení nebo pro speciální událost.

Obecně platí, že pro každodenní nošení jsou vhodné jednodušší a nenápadné šperky, zatímco pro speciální události mohou být vhodné výraznější a nápadné šperky.

  • Hodinky

Hodinky jsou pravděpodobně nejpoužívanějším pánským šperkem. Existuje spousta modelů a stylů hodinek, od každodenního nošení až po formální oblékání. Stačí se řídit několika obecnými pravidly: Typické je nosit hodinky na opačné ruce, než se píše, aby nepřekážely v pohybu. Také se ujistěte, že vám hodinky dobře sedí, tedy aby Vám nevisely na ruce.

Klasické kovové hodinky, hodinky z nerezové oceli nebo hodinky s koženým páskem jsou dostatečně univerzální pro každodenní nošení.

  • Náramek

Zde se pánské šperky výrazně liší od dámských. Pokud jde o náramky, vyhněte se všemu, co má přívěsky nebo přívěsky, zejména v nadměrném, robustním stylu. Tento šperk je doplňkem navíc, který by měl váš outfit doplňovat, ne ho zastínit. Ať už máte na sobě tílko nebo oblek, chybu neuděláte se zlatým náramkem nebo pevnou koženou variantou se zlatým zdobením.

  • Řetízek

U řetízků vsaďte na klasiku, tedy tradiční očkový řetízek. Zlatý nebo stříbrný řetízek, který není moc tenký a krátký, ale zároveň není příliš křiklavý a ve spojení s jednoduchým tričkem bude vypadat moderně. Nejčastěji braným pánským řetízkem je FIGARO tedy očkový řetízek, kdy se očka střídají v pravidelném intervalu (nejčastěji 3 malé + 1 velké, není to však pravidlo).

  • Prsten

S výjimkou snubního prstenu, existují určité způsoby nošení prstenů a styly, kterých byste se měli držet. Pokud hledáte prsten na běžné denní nošení, doporučujeme vybrat prsten ve stříbrné, zlaté nebo dvoubarevné barvě s jednoduchým designem a rozhodně ho nenoste na prsteníčku levé ruky, pokud nejste ženatý. Pokud hledáte nějaký výraznější design doporučujeme se zaměřit na tzv. pečetní prsteny. Nejmodernější variantou jsou pak pánské prsteny na malíček.

  • Manžetové knoflíčky

Manžetové knoflíčky jsou určeny k uchycení manžet na rukávu košile. To znamená, že tento šperk byste měli nosit pouze při příležitostech, kdy budete mít košili s dlouhým rukávem a sako. Doporučujeme se držte klasických, sofistikovaných stylů, tedy knoflíčky ze žlutého nebo bílého čtvercového nebo kruhového tvaru s drobným designem. Vyhněte se ozdobám neobvyklých tvarů, jako je třeba lebka.

  • Kravatová spona

Kravatový spona je vodorovná spona, která se nasadí na horní část kravaty a ukotví se pod košilí, aby Vám kravata nepoletovala všude kolem. Vzhledem k tomu, jak je tento šperk malý, můžete si při jeho stylingu pohrát s různými možnostmi. Doporučujeme pořídit klasickou, méně zdobenou variantu, ale nebojte se ani zábavných spon s výstředním osobním významem. Například ve tvaru golfové hole nebo s netradičním rytím.