Jak pečovat o šperky - nejen o ty rodinné

01.08.2022

Jak vašim šperkům zajistit lesk po dlouhou dobu a jak o ně správně pečovat, aby vypadaly stále jako nové? Nebojte se svěřit je do rukou zlatníkovi.

Nejdůležitější zásady u šperků je jejich správné nošení. A to jen k účelům, pro které jsou šperky určeny. Odkládání šperků na noc, při sportu a koupání, plavání v bazénu či moři. Šperky je také důležité nenosit při žádné pracovní činnosti ať už je to mytí nádobí nebo práce na zahradě. Velmi důležité je nevystavovat šperky chemikáliím a v neposlední řadě si dávat pozor také na parfémy, laky na vlasy a jiné kosmetické přípravky.

Stříbrné šperky

Oxidace - černání stříbra není vadou stříbrného šperku. Jedná se o přirozenou chemickou reakci stříbra, které při styku se vzduchem takto oxiduje. Někomu šperk na těle černá, někomu ne. Záleží také na agresivitě potu. Jestliže chcete stříbru vrátit jeho krásnou barvu, můžete jej vložit do speciální lázně a během chvilky bude šperk vypadat opět jako nový. Poté je vhodné šperk vyleštit speciálním hadříkem, který by neměl chybět ani ve vaší šperkovnici. Hadřík i lázeň je možné zakoupit jak u nás tak v každém zlatnictví. Pokud si tímto ošetřením nejste jisti raději svěřte své šperky klenotníkovi, který se o vše postará a vaše šperky ošetří vždy správně.

Perly

Perly a jejich krása naopak časté nošení potřebuje. Styk s pokožkou ji leští a dodává vlhkost, kterou perly potřebují.

Šperky je také velmi důležité správně uchovávat a na to jsou určeny šperkovnice. Ne každý ji však doma máte. Pokud je tomu i u vás doporučujeme mít každý šperk samostatně uložený v krabičce s měkkým polštářkem - je to např. krabička, ve které jste šperk dostali. Vyvarujte se také uložení šperků do různých plastových sáčků správnou volbou může být jemný látkový sáček pro každý šperk samostatně. Šperky by se neměly dotýkat jeden druhého a měly by být uložené na suchém místě.

Pokud je šperk poničen nedoporučujeme opravovat si ho doma. Vaší snahou o opravu se může stát, že již nebude možné šperk opravit. Zanést ho svému zlatníkovi sice zabere nějaký ten čas, ale věřte nám, že je to jistota, že vás šperk bude poté zdobit ještě mnoho a mnoho let.