Zajímavosti

Briliant - diamant?

Briliant je diamant či jiný drahokam, vybroušený do zvláštní formy s mnoha ploškami tak, aby vynikl jeho lesk.

Je něco, co může zářivost briliantu zničit?
Briliant je nejtvrdší drahokam , je chemicky a tepelně odolný, avšak jeho zářivost může být výrazně narušena jeho povrchovým znečištěním které vzniká například používáním krému na ruce, prachem a dalšími nečistoty.

Brilantový (od francouzštiny Brilliant, "zářící, jasný") je diamant s puncem výjimečnosti. Tyto dva pojmy "diamant" a "briliantový" se často mylně zaměňují: Diamant je nerost, materiál. Jako pravý briliant by měl být označen pouze kulatý diamant (round brilliant) s tímto brusem. Jiné kameny s tímto brusem by měly nanejvýše nést přívlastkové označení, například "zirkon s brilantovým brusem".

Brilantový brus je znám asi od roku 1910, má celkem 56 (57) faset (plošek). Avšak autorem výpočtu moderního briliantového brusu je Marcel Tolkowski, který dokázal (v roce 1917) spočítat ideální sklon úhlů faset tak, aby se světlo procházející diamantem odráželo co nejlepším způsobem v celém barevném spektru a maximální intenzitě. Na dobře vybroušených briliantech je pak obdivován jejich tzv. "černý plamen", optický jev při pohledu přímo do vnitřku vrcholu, kolmo skrz základovou plochu: Uvnitř totiž vrchol zafunguje obráceně, jako kout, tedy jako reflektor.

Ideální brus má:

  • 32 horních faset a jednu horní plošku (tou se při broušení začíná),
  • spodní část je vybroušena do 24 faset.
  • Poslední ploška navíc je tolerovaná: Jde o hrot jehlanu, kde se má ideálně sbíhat hned několik bočních plošek do jediného hrotu, což je ale v praxi takřka nemožný úkol.

zdroj: Wikipedie

Péče o šperky

Doporučené zásady správné péče o šperky

  • šperky používat pouze k účelům, ke kterým jsou určeny - rozhodně je běžně nenosit při pracovních činnostech, jako např. při práci na zahradě, praní, mytí nádobí, úklidu apod.
  • šperky chránit před chemickými vlivy, např. před kosmetickými přípravky, barvením vlasů, používání parfémů, termálními lázněmi, nebezpečnými chemikáliemi atd.
  • čistění a opravy šperků raději svěřovat odborníkům, v případě vlastního čištění používat pouze prostředky k tomu určené (nedoporučujeme používat laciné chemické čističe!)
  • chránit šperky před nárazy a mechanickým poškozením
  • nenosit šperky při koupání (zejména kožené výrobky, lepené zirkony atd.)

Zásnubní prsteny

Jak pečovat o zásnubní prsten?

Určitě mu dopřát alespoň 1x ročně prohlídku zlatníkem, kterou provádíme ZDARMA, čištění šperku ultrazvukem, případně obnovení povrchových úprav, rhodiování.

Je možná výměna zirkonu za briliant?

Ano, možné to je, a je to i obvyklé. Zirkony totiž i při sebepozornějším nošení ztrácejí patřičný lesk a třpyt. Třpyt briliantu je věčný.

Nošení zásnubního prstene

Nošení zásnubního prstene není nikde striktně uvedeno, avšak většinou u nás v České republice se nosí na levé ruce buď současně se snubním na prsteníčku, nebo na prostředníčku levé ruky.

Mohu si u vás nechat vyrobit prsten dle své předlohy?

Ano, a tento prsten je možné i osadit ručně kamenem podle přání a cenových možností klienta.

Je možná úprava velikosti u každého zásnubního prstene?

Úprava velikosti u námi vyrobených prstenů je prakticky možná kdykoliv, protože s tímto postupem dopředu počítáme. Většinou prsteny vyrábíme v nejběžnějších velikostech, ale pokud je úprava velikosti potřeba, není problém. Není možné upravit prsteny jak zásnubní, tak snubní, které mají kameny po celém obvodu.

Jak vybírat zásnubní prsten?

Zásnubní prsten by měl korespondovat životním stylem a představou partnerky. Někdo dává přednost jednomu většímu kamenu nápadně uchyceného v krapnách, jiná raději střední kámen zasazený v obrubě a někdo má rád třpyt kamenů, tudíž volí prsten který je kombinován s jedním větším kamenem a řadou menších.

Trocha statistiky

V roce 2020 vstoupilo do manželství 45,4 tisíc párů, je to až o 10 tisíc méně, než v letech předcovidových.
Průměrný věk nevěst při první svatbě poprvé překročil hranici 30 let. Přesně je to 30,4 roků. Průměrný věk ženicha při prvním sňatku je 32,6 roků.

Puncovní značky