Průvodce řetízky, náramky a jejich zapínáními

01.12.2022

Prioritou u výběru řetízků je zvolit zda jej budete nosit samostatně nebo s přívěskem. Každý typ řetízku má své výhody. Níže Vám ukážeme nejběžnější typy, které u nás v Českém zlatnictví Jelínek vyrábíme a pomůžeme Vám s výběrem dokonalého šperku. Všechny typy řetízků lze vyrobit v jakékoliv šířce a délce. Obvyklá dámská délka je 45cm - 50 cm a obvyklá pánská délka je 50cm - 55cm. A pokud si nevyberete z klasické nabídky, můžeme Vám řetízek vyrobit přesně na míru.

 • ANKR - nejpoptávanější typ řetízku. Skládá se z oček, které jsou navěšené kolmo k sobě. Díky této stavbě je velmi pěkný a snadno se opravuje. Očka mohou mít libovolný tvar (kruh, ovál, obdélník, ...) i tloušťku. Řetízek ankr je vhodný k přívěskům i na samostatné každodenní nošení.
 • PANCER - i tento typ řetízků se skládá z oček, nicméně tentokrát nejdou kolmo k sobě, ale jsou jemně válcované. Je oblíben jak u mužů, tak u žen. Pánové většinou volí mohutnější verzi s většími oky, ženám se více líbí decentnější varianty vhodné k nošení s přívěskem.
 • LAMBÁDA - kroucený typ řetízku s očky. Právě svým specifickým kroucením tento typ řetízku vytváří neobyčejný design, nádherně odráží světlo a ženu rozzáří. Je vhodná k nošení samostatně i s přívěskem. Je velmi pevný a spolehlivý.
 • VALIS - výraznější typ řetízku. Jednotlivé očka specificky zapadají do sebe vytváří tak neobyčejný vzhled točícího se lana. Právě díky výraznějšímu vzhledu je vhodný k nošení samostatně.
 • FIGARO - typický vzor řetízku. Očka se střídají v pravidelném intervalu (nejčastěji 3 malé + 1 velké, není to však pravidlo). Je velmi nadčasový a vyhledávaný. Ženy dávají přednost jemnější verzi a pánové naopak upřednostňují silnější řetěz.
 • LANKO - u toho typu řetízku jsou očka hustě napojené jedno na druhé takže řetízek má celistvý vzhled. Krásně odráží světlo a je vhodný k přívěskům.
 • KOSTKA - jednotlivé očka ve tvaru kostiček zapadají do sebe a vytváří tím hranatý typ řetízku. Řetízek většinou bývá jemný, ale způsobem skládání je pevný a neláme se.
 • HRÁŠEK - tento typ řetízků má výrazně kulaté očka vždy o stejném průměru, nasazené kolmo na sebe. Očka bývají silnější a je tak vhodný k mohutnějším přívěskům.
 • VALENTINO (žiletka) - tento typ preferují muži i ženy. Řetízek bývá výraznější, plochý a krásně leží na krku. Oválná očka jsou propojené do sebe a vnitřek očka je vyplněn malou destičkou. Často se využívá destička v jiné barvě zlata nebo s výbrusem.

Typy zapínání šperků :

 • Pérový kroužek - nejčastěji využívaný typ zapínání řetízků a náramků. Je tvořen dutým kruhem s vloženou ocelovou pružinou a pohyblivým jezdcem. Díky ocelové pružině není možné pérový kroužek přichytit k řetízku na pevno (letovat), velmi snadná je tedy jeho výměna. Tu u nás ve Zlatnictví Jelínek děláme na počkání.
 • Karabina - jak název napovídá jedná se o typ zapínání, který funguje na principu karabiny. Tento typ je nejbezpečnější protože se dá na pevno přidělat (letovat) k řetízku. Je využívaný hlavně pro těžší a mohutnější šperky.
 • Americké zapínání - není tolik využívaný. Většinou je zakomponovaný do designu daného řetízku. Skládá se z kulatého očka, kterým se prostrčí tyčinka ve tvaru T s větším průměrem než očko. Tím se šperk spojí a zajistí.

Kategorie