Průvodce zapínáním náušnic

28.11.2022

U náušnic existuje mnoho typů zapínání s ohledem na to jak má být náušnice na uchu umístěna. U nás ve Zlatnictví Jelínek využíváme ty nejběžnější typy, pokud Vám však konkrétní typ nevyhovuje, postaráme se o jeho předělání. 

Puzeta - nejběžnější typ zapínání u peckových náušnic. Tento typ se volí ve chvíli kdy má být drobná náušnice na lalůčku. Oblíbena je především kvůli velmi snadné a rychlé manipulaci. Nejčastěji má tvar "motýlka", který se nasune zezadu na štyft (tyčinku) náušnice. Nevýhodou je snadná ztráta.

Šroubek - stejně jako puzeta se využívá u peckových náušnic a díky většímu zabezpečení hlavně u náušnic s brilianty. Štyft má totiž na konci závit na který se následně našroubuje tzv. balónek.

Klasický patent - klasické zapínání v české republice. Využívaný hlavně u náušnic těsně pod lalůček nebo pro visací náušnice. Jeho výhoda je v zaklapavací části, která přicvakne k háčku a šperk tím uzavře. V případě zájmu náš zlatník může k patentu přidělat ještě pojistku pro ještě větší bezpečnost.

Francouzský patent - zapínání je na podobném principu jako klasický patent, tedy s pohyblivou částí. Zapínání je velmi decentní a začíná být velmi oblíbené.

  • Zapínání u kruhů - kruhové náušnice standardně bývají duté a to právě kvůli zapínání. Tenčí část se zasune do protilehlé strany nebo do malého očka. Výhoda je malé riziko otevření a ztracení.

Dětská brizura - dle názvu je patrné, že tento typ je běžný a doporučený pro dětské náušnice. Háček se tentokrát zezadu nasune do dírky a následně se zapne do předního očka. Má malinko náročnější manipulaci, ale výhoda je, že si je dítě samo nesundá a neztratí je.

Kategorie